3. a - razredna stranica

4. a - razredna stranica

« Siječanj 2021 »

Kazališna predstava Ribar Palunko i njegova žena - online, još neko vrijeme
Autor: Vanja Jurilj, 30. 4. 2020.

Nagrađivana, od kritike i publike hvaljena, kazališna predstava Ribar Palunko i njegova žena prema književnom predlošku Ivane Brlić Mažuranić u izvedbi Kazališne družine "Ivana Brlić-Mažuranić" iz Slavonskog Broda dostupna je još neko vrijeme u slobodnom pristupu za gledanje online.
Možete ju iskoristiti kao dopunu djelima za cjelovito čitanje, samostalno obrazovanje ili čisti užitak.

Odlična predstava u režiji iskusnog Marija Kovača koja je dobila pohvale i kritike od kolega iz struke, kritičara i novinara, ali što je najvažnije, i od publike te malih gledatelja. Po prvi puta u dječiju predstavu uvodi se znakovni jezik kojim se gluhi služe širom svijeta. Znakovni jezik u predstavi je zapravo prekrasna koreografija, onima koji ga ne poznaju izgleda zagonetno te se on u predstavi ne prevodi odmah, prepušta se gledateljima djeci da ga sama odgonetnu.

Redatelj Marijo Kovač izjavio je povodom postavljanja predstave : "Priče iz davnine moja su davna ljubav iz djetinjstva i na studiju kazališne režiju dao sam si u zadatak da ih moram do kraja svog radnog vijeka na pozornici postaviti sve. Ribar Palunko i njegova žena treća su od osam postaja tog puta. Inscenacijom ove predstave nastavljam se baviti istraživanjem i evaluacijom književnog rada Ivane Brlić Mažuranić koja je svoj životni put započela u Ogulinu a skončala u Slavonskom Brodu što je još jedna vrlo bitna poveznica. Kao dugogodišnji izbornik i organizator Ogulinskog festivala bajke uočio sam koliki pozitivan utjecaj Ivanina djela imaju na djecu te sam i ovom prigodom odlučio ostati što vjerniji njenom autentičnom rukopisu u čemu mi je svesrdno pomogao i autorski tim sačinjen od dramaturginje Kristine, scenografkinje Valentine, skladatelja Vlatka, tehničara Miška i glumačkog ansambla. Nadam se da smo napravili predstavu zbog kojeg će se neki novi klinci zaljubiti u Ivanina djela te tako prenositi sjeme te ljubavi spram domaće književnosti iz generacije u generaciju. Ribar Palunko i njegova žena, ta bezimena heroina, morali su proći kroz različite kušnje, muke i nedaće kako bi došli do jednostavne spoznaje: Pazi što želiš kako ti se to ne bi uistinu i ostvarilo!"

Izvor: Youtube kanal Kazališne družine "Ivana Brlić Mažuranić"

Poveznica: https://www.youtube.com/watch?v=msN0BR2gYpM&t=176s