Voćka poslije kiše na Lidranu
Autor: Vanja Jurilj, 6. 2. 2015.

Nakon uspjeha na općinskoj razini natjecanja u kategoriji skupnih scenskih nastupa ovogodišnje Lidrana, učenice Jelena Crnogorac, Nika Špoljar, Mirta Freund, Leonarda Fronjek i Mihaela Popić su se svojim recitalom Voćka poslije kiše europskim jezicima diše pod vodstvom profesorice Nives Glavak uputile na Županijsko natjecanje.

Ulazak u kazališni svijet

Scenski nastupi učenika tijekom natjecanja Lidrano održavaju se uglavnom u kazalištima kako bi i tim mladim glumcima-početnicima omogućili sve potrebne uvjete za dobar nasup, a vjerujemo i kako bi iz još veće blizine osjetili sve čari kazališnog svijeta. Ove godine nastupi su se održali 4. i 5. veljače u kazalištu Vidra. prvoga dana je odigrano 14 scenskih nastupa, za drugi dan ih je preostalo još 11. I naš scenski nastup je bio među njima.

Nastupi

Iako se to još u 11.55 činilo nemogućim, točno u podne članovi prosudbene komisije su ušli i dvoranu i program je otpočeo po svome najavljenom rasporedu - prva školska kazališna družina je bila na sceni! S obzirom da je naša izvedba bila predviđena u drugom dijelu programa, nakon stanke, mogle smo uživati u predstavama.

Nakon stanke smo otišle u garderobu iza pozornice i pripremile se za nastup. Sam nastup je protekao upravo kako treba: bez treme, bez pogrešaka... Naš je nastup scenski bio prilično jednostavan, ali svejedno dojmljiv: zvuk kiše koja pada smo dočarale pucketanjem prstiju, svjetla su nam pomagala da dočaramo kontrast sjaja sunca i njegovog odsustva na našoj "maloj voćki". Sva izražajna sredstva su u stvari bila u našim glasovima i licima. U tom smislu je naš nastup zaista bio drugačiji od ostalih. Publici se svidio, djevojke iza scene su nas dočekale uzvicima: "Baš ste bile dobre. Bile ste kul!"

Sad je trebalo pogledati još dvije predstave i čekati odluku žirija.

Odluka

Nakon kraće stanke i vijećanja u dvoranu je ušlo prosudbeno povjerenstvo, Ksenija Rožman, dramska pedagoginja, Centar mladih “Ribnjak”; Ozren Grabarić, glumac; Mila Pavićević, dramaturginja i spisateljica i Darko Tralić, redatelj, i održalo okrugli stol o izvedenim predstavama. Iscrpno i pažljivo su komentirali svaku izvedbu, dajući pohvale i kritike s ciljem popravljanja onoga što nije bilo dobro.

Naš scenski nastup je opisan kao „scenska etida“ – žiri je pohvalio originalnost, trud oko prijevoda pjesme i zahvalio nam na potpuno novom i neočekivanom viđenju poznate im pjesme. Iznijeli su nam i neke ideje i dali preporuke kako tu „etidu“ razviti do punog dramskog izraza.

Jedina predstava za koju je žiri imao samo riječi pohvale je bila ona pod nazivom Komedijanadelarte (Osnovna škola Petra Zrinskog). Nije nas stoga iznenadilo kada se upravo ona našla među onima koje idu na Državnu smotru Lidrano 2015. Od 25 viđenih predstava iz Zagreba putuju još samo dvije: Sasvim običan dan (Osnovna škola dr. Vinka Žganca i Cure s Knežije (OŠ Matije Gupca).

Čestitamo podbjedničkim dramskim skupinama na njihovom uspjehu, znamo da se iza njega krije puno rada i ljubavi!

A mi?! Hoćemo li poslušati savjete i našu „etidu“ razvijati do punog dramskog izraza?!

Mi smo u sve ovo ušle sa željom da prikažemo ljepotu našega jezika i stvaralaštva.

Hoće li nas ta želja odvući još dublje u dramsko stvaralaštvo?

Sve ovisi koliko nas je duboko i trajno očarao svijet kazališta!

Prije nastupa

Početak scenskog nastupa Voćka poslije kiše europskim jezicima diše

Nika, Mihaela, Mirta, Jelena i Leonarda na "daskama" kazališta Vidra

Opuštanje nakon nastupa