Maškare
Autor: Administrator , 18. 2. 2015.

Iako najkraći mjesec u godini, veljača je i više nego ispunjena različitim aktivnostima. Osim što je „mjesec ljubavi“, veljaču obilježavaju i tradicionalne maškare.

Naša škola ove je godine „ugostila“ različite maske i likove poput gusara, bubamara, dobrih vila, Snjeguljica, vještica, dinosaura i sl.

Skoro da nema mališana koji nije barem jednom maskiran išao od vrata do vrata i za nagradu dobio  slatkiše ili  novac. Poklade, odnosno vrijeme karnevala, danas su zabava, no povijest maskiranja daleko je od zabave

Običaji karnevala u kršćanskom svijetu odvijaju se u veljači, ali skoro svaka kultura ima običaje u kojima se ljudi maskiraju. Ljudi su maskiranjem nekada davno pokušavali dozvati i odobrovoljiti bogove, maskama su se štitili od nesreća, prirodnih nepogoda, loše sreće - svega lošeg što ih može snaći i čega se boje.

U raznim dijelovima Hrvatske krajem zime maskama se pokušalo otjerati zimu, odnosno dozvati proljeće. Vjerovalo se da se opasnim maskama mogu uplašiti zli duhovi zime. Ako bi se u tome uspjelo, usjevi bi bili zaštićeni, proljeće bi ranije došlo i sve bi bilo u redu. Zle duhove ljudi su rastjerivali zastrašujućim maskama i strahovitom bukom. Iz tog su se doba u nekim našim krajevima zadržali zvončari – ljudi maskirani u ovčje krzno, s maskama opasnih zvijeri na glavama, a na tijelu imaju obješena zvona koja obično nose kravice. Dok se zvončari kreću i viču, zvona zvone i sve nas to danas zabavlja, no nekada davno vjerovalo se da je prizor dovoljno strašan da može otjerati zimu.

I ovogodišnje tradicionalne maškare u našoj školi su bile veliki događaj. Pokazali smo da smo spremni opustiti se I zabaviti te svojom  maštom I kreativnošću uljepšati život u našoj školi. Pogledajte kako nam je bilo.