« Ožujak 2024 »

Dan ružičastih majica 24.02.2016.: „Nasilje prestaje ovdje!“
Autor: Vanja Jurilj, 25. 2. 2016.

Dan ružičastih majica međunarodni je program prevencije vršnjačkoga nasilja koji se u našoj Školi prvi put obilježio ove godine, na inicijativu pedagoginje  Nikoline Matejak i profesorice Ivane Žigman. Ideju su podržali i drugi učitelji, nastavnici, stručni suradnici i što je najvažnije, učenici koji su taj dan obojili našu Školu u ružičasto i skrenuli pažnju na važnost pružanja otpora svakoj vrsti nasilnog ponašanja.

Zašto baš ružičastih majica, pitate se? Prije nekoliko godina, jedan kanadski učenik u školu je došao u majici baš te boje, iskazujući podršku svojoj majci oboljeloj od raka dojke. Njegova gesta nije prošla nezapaženo – grupa vršnjaka krenula ga je zbog toga ismijavati i zlostavljati. Da bi ga podržali, dva njegova prijatelja sutra su također odjenula ružičaste majice, a njihov je primjer uskoro slijedila gotovo cijela škola, dajući jasno do znanja nasilnicima što misle o njihovom postupku. Tako se razvila inicijativa kojoj su ružičaste majice postale prepoznatljiv simbol.

U našoj smo Školi u srijedu 24.02.2016. uz pomoć naših pedagoginja, učitelja i učenika organizirali čak dvije priredbe u znak podrške prevenciji nasilja kako bi učenici obje smjene mogli pokazati svoj stav (i majice).

Nakon uvodnog govora ravnateljice Beatrice Šurbek, učiteljica Davorina Bakota i nastavnica vjeronauka Marija Žganjer brojnu su publiku zabavile i nasmijale igrokazima koje su priredile sa svojim učenicima, a oduševila nas je i izvedba pjesme „Ne rugaj se“ našeg školskog zbora  u pratnji nastavnika Stefka Kačurova.

Za učenike sedmih razreda koji su podršku ovoj inicijativi iskazali esejima o toleranciji, prijateljstvu i nenasilju te sudjelovanjem na radionici „Tolerancijom protiv nasilja. “ pripremljene su i nagrade, a dobili su ih Ema Mlinarić, Michelle Budak, Bruno Markić, Iva Gligora te Nikolina Čabraja.

nikolina matejak

Školski pano ukrašen je radovima učenika viših razreda koji su okupljenima podijelili citate s porukama tolerancije i prijateljstva, a knjižničarke su pripremile i naslove koje progovaraju o zlostavljanju, toleranciji i prihvaćanju sebe i drugih.

anja đurđević

Učenici koji nisu imali ružičaste majice dobili su papirnate bedževe s porukom „Stop nasilju!“ koje je za njih izradila učiteljica Martina Nemet sa našim najmlađima i što je najvažnije, pridružili se veseloj atmosferi bez obzira na svoj odabir odjeće što i jest naša poruka.