« Ožujak 2024 »

Tajna susreta s piscem Hrvojem Kovačevićem
Autor: Vanja Jurilj, 25. 11. 2013.

Mjesec knjige je u našoj školi potrajao malo duže od uobičajenog jer je susret s piscem Hrvojem Kovačevićem zbog olujnog nevremena odgođen 11. studenog i ponovo zakazan za današnji dan, 25. studeni 2013. godine. Kad se danas popodne ponovo počeo dizati vjetar pomislili smo da je to zbog toga što pisac, čije skoro sve knjige za djecu i mlade u svom naslovu imaju riječ tajna, jednostavno na tajnovit način privlači uskomešano i uzbudljivo vrijeme.

U ponedjeljak, tog 25. studenog, pisac Hrvoje Kovačević se pojavio u dogovorenu vrijeme u našoj školi stigavši izravno iz Stubičkih Toplica u kojima živi. Susret se održao u auli škole jer je školska knjižnica bila premala da primi sve zainteresirane. To su, prije svih, bili učenici četvrtih razreda i njihove učiteljice koji su se za susret već dugo pripremali: čitali su piščeve knjige kao lektiru, nakon toga i one ostale po izboru, čitali su ih doma, u školi, u sebi, naglas, zajednički…  Osim njih u publici su se našli i učenici viših razreda koji čitaju i vole, a pokazalo se i dobro poznaju, knjige Hrvoja Kovačevića. I svi su saznali da on nije večeras prvi put u posjetu našoj školi, bio je tu prije 14. godina kad je još bio mlad pisac s objavljenom samo jednom, svojom prvom knjigom „Tajna Ribljeg oka“.

Od tada do danas on je postao profesionalni pisac i kako sam kaže „stalno piše“.  Knjiga „Tajna ribljeg oka“ je u međuvremenu postala lektira za učenike osnovnih škola, a ostale njegove knjige za mlade postale  prepoznatljive po tome što skoro sve imaju u svom naslovu riječ tajna i što ih ti mladi vole čitati.

Nakon kraćeg predstavljanja  koje je učinio sam pisac, učenici su postavljali pitanja o njegovim spisateljskim početcima, inspiraciji za napisana djela, sadašnjim spisateljskim aktivnostima i još puno toga. Pisac je strpljivo odgovarao ne previđajući nijednog učenika, ne zaboravljajući nijedno pitanje.

Ipak, za sve ostale će ono što je na ta pitanja pisac odgovorio ostati tajna sve do sljedećeg broja školskog lista Mihić.

Zato se odmah i bez ikakvih tajni se može uživati u fotografijama sa susreta.

P.S.

Onim učenicima kojima je i ovo druženje bilo prekratko, Hrvoje Kovačević je predložio posjet Maloj tribini Društva hrvatskih književnika koju on vodi, a u okviru koje se organiziraju susreti s piscima za djecu i mlade po njihovom izboru.