« Ožujak 2024 »

Tjedan planeta Zemlje u produženom boravku
Autor: Martina Nemet, 10. 5. 2017.

S obzirom da je Dan planeta Zemlje, 22.4., bio baš za vrijeme proljetnih praznika, u produženom boravku prvih razreda odlučili smo odmah po povratku u školske klupe čitavih tjedan dana posvetiti proučavanju ove zanimljive teme!

Svemir, planet Zemlja i živi svijet stvari su o kojima prvašići uvijek rado pričaju i postavljaju pitanja. Iz raznolikog fundusa školske knjižnice posudili smo tako mnoštvo zanimljivih slikovnica, knjiga i DVD-ova, a djeca su donijela i vlastitu literaturu i kućnih biblioteka.

Prvog dana razgovarali smo o svemiru i svim nebeskim tijelima koja se tamo mogu naći. Fascinantno je pokušati zamisliti nezamislivo - najveći broj, beskonačnost svemira! Gledali smo prekrasnu knjigu fotografija galaksija, kometa, planeta... Zatim smo spojili projektor na internet i pomoću Google Earth programa letjeli kroz Zemljinu orbitu, zorno vidjeli kako se vrti naš planet, nadlijetali pustinje i prašume, spustili se na Kip slobode i Eiffelov toranj, sjetjeli na Brač i naravno, virtualno prošetali našim naseljem, što je ipak izazvalo najveće oduševljenje!

Drugog dana čitali smo priče o nastanku svijeta, životinja, biljaka. Već i vrtićanci znaju priču o davno izumrlim divovima – dinosaurima, pa bi se moglo reći da su pojedini prvašići dosta načitani na tu temu.

Treći dan bio je ekološki dan. Koja je dužnost ljudi u očuvanju prirodnih ljepota, životinjske i biljne raznolikosti, što svako dijete može učiniti za Zemlju? – to su bila pitanja na koja smo pokušali dati odgovore.

Četvrti i peti dan bili su posvećeni životinjama, ipak najomiljenijoj temi. Gledali smo filmove onim najljepšima, najbržima, najopasnijima, najdražima. Proučavali smo enciklopedije, igrali se, imali malu predstavu koju su djevojčice same osmislile i izvele pred drugim razredima boravka.

Na kraju, svako je dijete naslikalo po jednu divlju životinju a radove smo poslali na školski nagradni natječaj!