Vikendom u sportske dvorane
Autor: Sanja Nađ, 23. 11. 2017.

Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport je zbog poboljšanja standarda učenika osnovnih škola u rujnu 2007. godine započeo s provedbom programa izvannastavnih športskih aktivnosti pod imenom „VIKENDOM U SPORTSKE DVORANE“. Otvaranjem školskih sportskih dvorana stvoreni su uvjeti za bavljenje športskom aktivnošću velikom broju učenika, posebice onima koji nisu obuhvaćeni selekcioniranjem u klubovima .

Od školske godine 2017./2018. i u našoj se školi provodi program „VIKENDOM U SPORTSKE DVORANE“.

Voditelj programa je prof. kineziologije Lovro Lepan, kontakt mail: lovro.lepan@gmail.com

Raspored aktivnosti nalazi se na ulazima u školu, na ulazu u sportsku dvoranu i na web stranici škole.

*  *  *  *  *

U program je uključeno 48 osnovnih škola Grada Zagreba i oko 10.000 učenika, a interes se kreće između 30 – 60 % učenika pojedine škole. Zaposleno je 48 stručnih voditelja, koji su po zvanju profesori kineziologije odnosno profesori fizičke kulture.

Program ima za cilj stvaranje navike bavljenja sportskom aktivnošću više puta tjedno kroz zdravstveno, socijalno i psihološki usmjerenu aktivnost, a radi podizanja kvalitete života učenika te prevenciju svih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Sportske aktivnosti, u potpunosti besplatne za učenike, održavaju se tijekom radnog tjedna u poslijepodnevnim satima i među-smjenama te subotom prijepodne, a njihovi sadržaji su prilagođeni interesima učenika te prostornim kapacitetima i slobodnim terminima u dvorani.

Tijekom nastavne godine održavaju se brojna međurazredna i međuškolska natjecanja te sportski susreti koji su prilagođeni uzrastu i spolu učenika. Međurazredna natjecanja održavaju se gotovo svaki tjedan, dok se međuškolska natjecanja i sportski susreti organiziraju jednom subotom u mjesecu. U provedbi sportskih susreta rezultat nije u prvom planu, već je naglasak na druženju i sudjelovanju.

Smisao izvannastavnih aktivnosti nije samo u pružanju mogućnosti darovitima, već u stvaranju uvjeta za uključivanje što većeg broja učenika u različite sportske aktivnosti u kojima će pronaći zadovoljstvo te razvijati socijalne vještine, osjećaj pripadnosti, vlastite vrijednosti i cijenjenje drugih.

Sportski_susreti_2017-2018.pdf (125.56 KB)
raspored_2017-2018_OS_Antuna_Mihanovica.pdf (436.06 KB)