Sudjelovanje u panel diskusiji o Tesli
Autor: Sanja Nađ, 22. 1. 2018.

U Hotelu Esplanade u Zagrebu 10. srpnja 2017. svečano su uz dodjelu Godišnje nagrade Nikola Tesla - Genij za budućnost obilježeni Dan Nikole Tesle - dan znanosti, tehnologije i inovacija i 161. obljetnica rođenja Nikole Tesle.

Na svečanom događanju okupljene uglednike iz znanstvenog i društvenog života Hrvatske, veleposlanike SAD-a i Indije te predstavnike drugih veleposlanstava pozdravili su Vesna Bedeković, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, Jelena Pavičić Vukičević, izaslanica i zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba, Davor Bernardić, saborski zastupnik i predsjednik SDP-a, Ivo Josipović, bivši predsjednik Republike Hrvatske, Andrea Doko Jelušić, izvršna direktorica Američke gospodarske komore u Hrvatskoj, Sandra Bischof, dekanica Tekstilno-tehnološkog fakulteta u Zagrebu, Ivan Bračić, predsjednik udruge inovatora Hrvatske i Dragica Mihajlović, predsjednica Udruge Nikola Tesla - Genij za budućnost.

Godišnja Nagrada Nikola – Genij za budućnost ove je godine osmu godinu zaredom dodijeljena u tri kategorije. U kategoriji Kviza znanja iz fizike i općeg znanja o Nikoli Tesli nagrada pripala je Janu Pršle, učeniku Osnovne škole Dragutina Domjanića iz Zagreba. U kategoriji Kreativnog i inovativnog proizvoda i suvenira inspiriranog Teslinim izumima nagradu za projekt „Kosilica na daljinsko upravljanje“ dobio je mladi inovator iz Požege Zlatko Dražić, dok je nagradu u kategoriji Teslinog proširenog djelovanja za zaštitu okoliša dobio projekt „Pametna klupa“, 21-godišnjeg Solinjanina Ivana Mrvoša.

U okviru programa održane su i dvije kraće panel diskusije. O temi „Inspirirani Teslom: doprinos i otkrića novih tehnologija u zaustavljanju klimatskih promjena i zaštiti okoliša“ govorili su stručnjaci, prof.dr.sc. Velimir Abramović, doc.dr.sc. Marin Vuković, dr.sc. Ivan Šimatović i Đuro Horvat, osnivač i vlasnik tvrtke Tehnix d.o.o.. dok su učenici zagrebačkih škola i fakulteta Ivan Pražetina,

Filip Gojković(učenik 6.r.naše škole s mentoricom Dijanom Karačić), Matilda Prekpaljaj –bivša učenica naše škole,sada studentica građevine i Jan Pršle sudjelovali u panelu pod nazivom „Inspirirani Teslom“. U programu su izvedene i dvije autorske skladbe nastale povodom ove obljetnice Teslinog rođenja, skladba Beyond Visible Romana Sole i Život noćnog leptira Ljerke Končar-Gamulin i Zrinke Čupić.

izvješće napisala : Dijana Karačić