Kada dođe jesen

Kada dođe zlatna jesen

i bojama iskiti

dol,

ja uberem prvu žutu dunju

i stavim je u sobu

na stol.

... Kada dođe tmurna jesen,

ja dignem ovratnik

kaputa,

u granju bijesno zviždi vjetar

i šušti listina

žuta.

... Kada dođe kasna jesen

i dosadne sipe

kiše,

u moje sjećanje vraća se ljeto

kojega nema više.

Stanislav Femenić

« Studeni 2020 »

Najavljujemo: Svjetski dan energetske efikasnosti
Autor: Ivana Žigman, 1. 3. 2015.

5. 3. Svjetski dan energetske efikasnosti

Na svjetski dan energetske efikasnosti se širom svijeta organiziraju programi kojima je cilj da informiraju javnost o načinima uštede električne energije i primjeni energetske efikasnosti u svakodnevnom životu ljudi.

Energetska efikasnost podrazumijeva  upotrebu manje količine energije za obavljanje istog posla, odnosno funkcije (grijanje ili hlađenje prostora, rasvjeta, proizvodnja različitih proizvoda, rad automobila). Ona ne znači kompromis koji se odražava na kvaliteti života, već efikasnu upotrebu energije koja treba obezbijediti istu robu i usluge uz korištenje manje energetskih resursa.

Najčešće mjere koje se poduzimaju u cilju smanjenja gubitaka energije i povećanja energetske efikasnosti su:

- Zamjena neobnovljivih energenata obnovljivim

- Zamjena energetski neefikasnih potrošača efikasnim

- Izolacija prostora koji se grije

- Zamjena dotrajale stolarije u prostorima koji se griju

- Ugradnja mjernih i regulacionih uređaja za potrošače energije

- Uvođenje tarifnih sistema od strane distributera koji će poticati štednju energije

Nika Špoljar, 6.c

JA ŠTEDIM ENERGIJU U SVOME DOMU

ŠTEDNJA RESURSA:

Štedim energiju u svome domu tako što razvrstavamo otpad, što znači razvrstavati plastiku u plastiku, karton u karton, biootpad u  biootpad, papir u papir, staklo u staklo… Kupujemo sapun u rinfuzi i tako čuvamo okoliš.

ŠTEDNJA VODE:

Štedim energiju u svome domu tako što dok perem zube ne ostavljam da iz slavine curi voda. Češće se tuširam nego kupam i tako štedim vodu. Peremo rublje samo kada ga ima dovoljno da napuni cijelu mašinu. Peremo posuđe rukama,a ne mašinom jer tako štedimo vodu.

ŠTEDNJA ELEKTRIČNE ENERGIJE:

Imamo štedne žarulje pa tako štedimo električnu energiju. Preko dana koristimo dnevno prirodno svjetlo. Pri izlasku iz prostorije gasimo svjetlo.

ŠTEDNJA TOPLINSKE ENERGIJE:

U dnevnome boravku imamo izo-stakla na prozorima koju imaju dobru toplinsku izolaciju. Imamo kuću obloženu termom žbukom koja čuva toplinu zimi i tako se manje griju prostorije. Zimi grijemo samo one prostorije u kojima se boravi. Zatvaramo vrata između grijanih i negrijanih prostorija. Preko noći isključujemo grijanje radi štednje toplinske energije ili kada smo odsutni tijekom dana.

NAPOMENA:

Pri izlasku iz prostorije gasite svjetla i nemojte govoriti :“Evo  sad ću, stižem„ ili slično, a uvjerena sam da na kraju bude upaljeno satima!

EMA MLINARIĆ 6.A

EKO GRUPA! ŽIVIMO ZELENO!