Kada dođe jesen

Kada dođe zlatna jesen

i bojama iskiti

dol,

ja uberem prvu žutu dunju

i stavim je u sobu

na stol.

... Kada dođe tmurna jesen,

ja dignem ovratnik

kaputa,

u granju bijesno zviždi vjetar

i šušti listina

žuta.

... Kada dođe kasna jesen

i dosadne sipe

kiše,

u moje sjećanje vraća se ljeto

kojega nema više.

Stanislav Femenić

« Studeni 2020 »

Prvo međunarodno natjecanje Dabar
Autor: Administrator , 12. 1. 2017.

Prvo međunarodno natjecanje Dabar održano je u Hrvatskoj u tjednu od 7. do 11. studenog 2016. Natjecanje je okupilo 5927 sudionika od kojih je čak 255 bilo iz prvog i drugog razreda osnovne škole. Hrvatsko natjecanje organizira se u pet kategorija: MikroDabar (1. i 2. razred OŠ), MiliDabar (3. i 4. r), KiloDabar (5. i 6. r), MegaDabar (7. i 8. r) i GigaDabar (učenici SŠ).

Natjecanje se odvijalo u CARNetovom sustavu Loomen tako da su svi učenici mogli sudjelovati korištenjem svojih AAI podataka @skole.hr. Učenici su rješavali 15 zadataka u 45 minuta, a zadaci su bili s ponuđenim odgovorima, uparivanjem, povezivanjem na slici te upisivanjem odgovora.

Iz naše škole natjecalo se 20 učenika 5.razreda: ( BUBNJAR M.,KOLIĆ L., LJUBIČIĆ P., KOREN J., BOGOVAC I., TADIĆ D., MARIĆ N., ŠOLMAN V., BARE K., CRNOGORAC A., GUGIĆ J.,LACIĆ R., MESARIĆ J., ČEHAJIĆ A., NOVAK M., LACKOVIĆ M.,GOJKOVIĆ F., KIRIN A.,RADAŠ D. i ŠTANFEL P. ) i 10.učenika 7.razreda: (KLASIĆ T., BREZARIĆ T., SALATOVIĆ E., LAŽETA F., GLIGORA I., PAŽUR D., ŠIMIĆ M., PETROV M., BOŠNJAK B., DORODA D.,).s mentoricom Dijanom Karačić.

U 10% najboljih u Hrvatskoj ušli su i naših troje učenika:

ALEN ČEHAJIĆ
MARKO NOVAK
IVAN GLIGORA

Svim učenicima natjecateljima od srca čestitamo !!!

Međunarodna inicijativa Dabar (Bebras) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Sudjelovanjem u njoj želimo učenicima pokazati da računalo nije samo igračka za društvene mreže ili gledanje filmova nego izvor zanimljivih logičkih zadataka koji učenje i razvoj računalnog razmišljanja čine zanimljivijim i dinamičnijim.

Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja. Natjecanje je započelo 2004. u Litvi sa 779 učenika, a 2015. uključivalo je 55 zemalja te više od 1.000.000 sudionika.

Organizator natjecanja za Hrvatsku su udruga "Suradnici u učenju", Hrvatski savez informatičara i Visoko učilišta Algebra uz podršku CARNeta.