Kada dođe jesen

Kada dođe zlatna jesen

i bojama iskiti

dol,

ja uberem prvu žutu dunju

i stavim je u sobu

na stol.

... Kada dođe tmurna jesen,

ja dignem ovratnik

kaputa,

u granju bijesno zviždi vjetar

i šušti listina

žuta.

... Kada dođe kasna jesen

i dosadne sipe

kiše,

u moje sjećanje vraća se ljeto

kojega nema više.

Stanislav Femenić

« Studeni 2020 »

Međunarodni dan biološke raznolikosti
Međunarodni dan biološke raznolikosti
Autor: Danijela Šumić, 25. 11. 2014.

Godine 1992. na UN Konferenciji o okolišu,157 država je potpisalo Konvenciju o biološkoj raznolikosti. Kad ju je 29.12.1993.godine prihvatilo 30 država, stupila je na snagu, te je proglašen Međunarodni dan biološke raznolikosti. Biološka raznolikost podrazumijeva raznolikost vrsta, ekoloških sustava i genetsku raznolikost, ukupni živi svijet planeta, zajedno sa staništima na kojima obitava. Očuvanje bioraznolikosti smatra se zajedničkom brigom i odgovornošću svih država.

Na svijetu postoji mnogo vrsta životinja. Jedna od njih je DIVOVSKI MRAVOJED!

Divovski mravojed živi u sjevernom djelu Južne Amerike i u južnom dijelu srednje Amerike. Može narasti do 1,5 m, a težak može biti od 29 do 65 kg. Imaju tanko tijelo prekriveno dugim krznom oštrih dlaka koje na repu mogu doseći dužinu i do 40cm. Mladunčad posjeduje mekano krzno do spolnog sazrijevanja. Dominantna boja krzna je siva do smeđa, ali svi imaju dijagonalnu bijelu liniju na ramenima. Na prednjim nogama ima velike, srpasto svinute pandže kojima otvara mravinjake i termitnjake, a njima se može i braniti od predatora. Glava im je mala, a nos i gornja usna su produljeni u dugo rilo. Zubi uopće nema, dok mu je jezik izrazito dug (i do 60 cm), a širok je u prosjeku 1,25 cm.

Prosječna tjelesna temperatura im je 32,7ºC, što je jedna od najnižih temperatura kod svih živućih sisavaca.

FRAN  ANDROIĆ  6.B