2. c-razredna stranica

« Rujan 2020 »

Međunarodni dan biološke raznolikosti
Ptice pjevice
Autor: Danijela Šumić, 28. 11. 2014.

Republika Hrvatska se 2003. godine pridružila globalnim nastojanjima za očuvanjem bioraznolikosti i unaprjeđenjem zaštite prirode, kad je Hrvatski sabor 22. svibnja proglasio Danom zaštite Hrvatskoj.

Hrvatska je po biološkoj raznolikosti jedna od najbogatijih europskih zemalja.

Velika raznolikost kopnenih, morskih i podzemnih staništa rezultirala je bogatstvom vrsta i podvrsta, procjenjuje se da ih je od 50 do 100 tisuća, iako je broj poznatih vrsta oko 38 tisuća.
U Hrvatskoj se nalazi značajan dio populacija mnogih vrsta ugroženih na europskom nivou.

Ove su vrste vezane uz velika, očuvana područja, za njih karakterističnih staništa.

Prostrane planinske šume bukve i jele stanište su većih populacija triju velikih zvijeri na području Hrvatske – medvjeda, vuka i risa.

Močvarni kompleksi s poplavnim šumama važna su područja za gniježđenje, zimovanje i migraciju europskih ptica močvarica i ptica vezanih uz vodena staništa koje se gnijezde u šumama, kao što su štekavac, crna roda i orao kliktaš.

Osim toga, u Hrvatskoj se gnijezdi čak 78 europski ugroženih vrsta ptica, a uz 387 zabilježenih vrsta Hrvatska je među najbogatijima u Europi.

Pjevice su podred reda vrapčarki. Obično ih se u sistematizaciji dalje dijeli na podredove.

Češljugar

Po svome perju češljugar je naša najživlje obojena zebovka koju se može po posvuda promatrati i zapravo nije rijetka već je zbog naseljavanja u parkovima i perivojima postala prava česta gradska ptica.

Voli krajeve bogate korovom gdje nalazi svoju omiljenu hranu, čićak i češljinu po kojoj je i dobio ime.

Ema Mlinarić, 6.a