2. c-razredna stranica

« Rujan 2020 »

Školski volonteri

U ovoj školskoj godini u našoj školi krenuli smo s projektom "Školski volonteri – učimo volontirati" u suradnji s Udrugom „Forum za slobodu odgoja“. Projekt „Školski volonteri“, kojim se uvodi nov koncept volontiranja u obrazovanju gdje mladi nezaposleni stručnjaci u radu s djecom i mladima (studenti ili tek diplomirani pedagozi, psiholozi, nastavnici i dr.) volontirajući u školama stječu dodatno iskustvo rada u školskom kontekstu, pomažu školama te ujedno promiču volontiranje u odgojno-obrazovnom sustavu. „Školski volonteri“ provodi Forum za slobodu odgoja u partnerstvu s udrugom MoSt iz Splita, OŠ Luka-Sesvete i Zagrebačkom županijom, a financiran je sredstvima Europskog socijalnog fonda te sufinanciran od strane Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske i Zagrebačke županije.

Udruga „Forum za slobodu odgoja“ je vodeća organizacija civilnog društva u području obrazovanja koja svojim djelovanjem i aktivnostima pridonosi realizaciji društva utemeljenog na vrednotama pravednosti, kritičkog mišljenja, socijalne osjetljivosti, tolerancije i dijaloga. Forum za slobodu odgoja provodi suvremene i kvalitetne obrazovne programe te utječe na javne politike vodeći se načelima pravednosti, nenasilja, otvorene komunikacije, cjeloživotnog učenja i kritičkog mišljenja.

Projektom ćemo nastojati poticati i razvijati volonterske akcije i projekte kao i samo volontiranje.

Povećanjem solidarnosti i senzibilnosti djece i mladih upotpunit ćemo potrebe društva kroz organizirane volonterske aktivnosti učenika, volontiranje učenika u lokalnoj zajednici te kroz sudjelovanje i doprinos vanjskih volontera u školskim aktivnostima. Naša škola surađuje s 3 volonterke, Petra Bartulović, Milana Rastović i Dora Rakić (mlade nezaposlene stručnjakinje – pedagoginja, psihologinja i novinarka) koje na tjednoj bazi volontiraju u sljedećim aktivnostima:

Interkulturalna školska zajednica - obilježavanje dana Roma 8. travnja, održavanje radionica na temu Tolerancije

Voditeljica Nikolina Matejak, mag.paed.

Podrška u učenju djeci slabijeg školskog uspjeha - pomoć pri pisanju domaćih zadaća, čitanju, pisanju, računanju...

Voditeljica Sonja Bader, prof.

Mali medijatori - radionice s učenicima o medijaciji i njezinim pozitivnim učincima.

Voditeljica Nikolina Matejak, mag.paed.

Volontiranje učenika - organiziranje volonterskih akcija u kojima će sudjelovati učenici volonteri (posjet staračkom domu, Caritasovoj kući Emaus, Marijini obroci, kumstvo djeci u Africi, školski list, izrada web stranice...).

Voditeljice: Marija Žganjer, prof.; Željka Szabo, prof.; Josipa Špoljarić, učiteljica; Snježana Jakovljević, učiteljica

Projekt će trajati do kraja školske godine, a uključiti se mogu svi učenici naše škole.

Pedagoginje