Kada dođe jesen

Kada dođe zlatna jesen

i bojama iskiti

dol,

ja uberem prvu žutu dunju

i stavim je u sobu

na stol.

... Kada dođe tmurna jesen,

ja dignem ovratnik

kaputa,

u granju bijesno zviždi vjetar

i šušti listina

žuta.

... Kada dođe kasna jesen

i dosadne sipe

kiše,

u moje sjećanje vraća se ljeto

kojega nema više.

Stanislav Femenić

« Prosinac 2020 »

Aktivnosti školskih volontera
Mali medijatori
Autor: Nikolina Matejak, 20. 5. 2015.

Mali medijatori je aktivnost koja se provodi u sklopu projekta „Školski volonteri“.

Male medijatore u našoj školi većinom čine učenici 5. i 6. razreda, a voditeljica je pedagoginja Nikolina Matejak i volonterka Milana Rastović. Medijacija je dobrovoljan proces, osmišljen tako da ne bude prijetnja sudionicima i poštuje njihove potrebe i integritet. Medijatori pomažu stranama u sukobu da postignu rješenje u kojem će se svi osjećati kao pobjednici, odnosno s kojim se nitko neće osjećati oštećeno. Medijaciju definiramo i kao nenasilan oblik rješavanja sukoba mirnim putem pri čemu obje sukobljene strane same, uz pomoć treće nepristrane osobe, dolaze do rješenja koje im najviše oodgovara.

Kroz radionice i vršnjačku medijaciju mali medijatori su razvijali znanja i vještine za nenasilno rješavanje sukoba, učili da postoji mnogo bolji način rješavanja sukoba te postali svjesniji toga da svojim ponašanjem mogu utjecati na ponašanje drugih i pritom stvoriti veselije i opuštenije okruženje za sveŠto učenici kažu o Medijaciji:

"Medijacija je rješavanje sukoba mirnim putem uz pomoć medijatora. Naravno, ako osobe u sukobu to žele. Medijator je neutralna osoba koja pomaže sukobljenim osobama da riješe sukob.„

(Leonarda Fronjek, Jelena Crnogorac i Mirta Freund, 6.c)

„U medijaciji je vrlo bitno da obje sukobljene osobe shvate kako se osjeća druga osoba i da ne koriste TI poruke. TI poruke i JA poruke? TI poruke su poruke u kojima osobi s kojom ste u sukobu govorite da je kriva. Suprotno od toga, JA poruke su poruke kojima osobi kroz svoje osjećaje pokazujete kako nešto nije u redu, ali da se ta osoba pritom ne osjeća napadnuto.“

(Leonarda Fronjek, Jelena Crnogorac i Mirta Freund, 6.c)

„Medijacija je nešto što bih kao mala medijatorica preporučila svima da se uključe. Nakon već par sati medijacije mi sukob gledamo drugačije, što je jako važno! Medijacija nam pomaže u komunikaciji i vrlo je korisna. Savjetujem svima da nam se pridruže.“

(Nikolina Čabraja, 6.b)