Kada dođe jesen

Kada dođe zlatna jesen

i bojama iskiti

dol,

ja uberem prvu žutu dunju

i stavim je u sobu

na stol.

... Kada dođe tmurna jesen,

ja dignem ovratnik

kaputa,

u granju bijesno zviždi vjetar

i šušti listina

žuta.

... Kada dođe kasna jesen

i dosadne sipe

kiše,

u moje sjećanje vraća se ljeto

kojega nema više.

Stanislav Femenić

« Prosinac 2020 »

Projekt Marijini obroci
Autor: Josipa Špoljarić, 12. 10. 2013.

Ovogodišnji Dan kruha učenici 4. a razreda obilježili su prigodnom prodajom kolača u humanitarne svrhe. Mame i bake umijesile su slatke kolače koji su prodavani kako bi se sakupio novac za Marijine obroke.

Marijini obroci su udruga koja nastoji pomoći izgladnjeloj djeci širom svijeta osiguravajući im jedan topao obrok u školama koje pohađaju. Na taj način se potiču roditelji da šalju djecu u školu. Smatra se da obrazovanje djece put ka izlazu iz siromaštva, gladi i smrti.

Pokret Marijinih obroka započeo je 2002. godine s projektom prehrane za 200 djece u Malaviju. Danas Marijini obroci svakodnevno hrane preko 790 000 djece u 16 različitih zemalja diljem Afrike, Azije, Europe, Južne Amerike i Kariba.

Kliknite i pogledajte u kojim zemljama se djeca hrane Marijinim obrocima:

Osnivač Međunarodne organizacije Mary´s meal je Magnus MacFarlane-Barrow iz Škotske. On je sa svojim bratom Fergusom 1992. god. gledajući s užasom vijesti o sukobima u Hrvatskoj i Bosni, odlučio organizirati prikupljanje hrane i pokrivača za stradale. Ubrzo su prikupili dovoljno da napune vozilo i pridruže se konvojima koji su kretali iz Velike Britanije. Humanitarna priča Magnusa MacFarlane-Barowa tako započinje.

Hrvatsku priču o Marijinim obrocima, odgovor humanosti na humanost, možemo pročitati na stranici http://www.marysmeals.hr

˝ Hrvatska udruga Marijini obroci osnovana je u srpnju 2009. godine sa željom da barem djelić solidarnosti koju smo osjetili u najtežim trenucima vratimo onima kojima je to sad najpotrebnije. U našem radu vodi nas misao ne moramo biti moćni političari, bogataši ili rock zvijezde da bismo mogli nešto učiniti protiv gladi u svijetu. I naša mala djela ljubavi i dobrovoljni prilozi mogu spasiti i promijeniti mnoge živote na bolje.˝

Trailer_CHILD_31.htm (127.66 KB)
Od_zrna_do_pogace.htm (108.80 KB)