2. c-razredna stranica

« Rujan 2020 »

Stručna usavršavanja
E-lektire, za i protiv
Autor: Vanja Jurilj, 16. 11. 2015.

Naša knjižničarka, Vanja Jurilj, kao predsjednica Hrvatske udruge školskih knjižničara i ove je godine organizirala tradicionalni okrugli stol na Interliberu. Ovogodišnja tema, E-lektire,  otvorila je pitanja o izazovima koje e-lektira stavlja pred knjižničare i učenike, čitanosti e-lektire te ulozi e-lektire u standardima za školske knjižnice, ali i položaju i ulozi školske knjižnice i knjižničara u digitalnom okruženju.

Okrugli stol održan je u petak, 13. studenoga, na otvorenoj pozornici paviljona 6.

Gosti su biti:  dr. sc. Daniela Živković, izv. prof. na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskoga fakulteta  u Zagrebu; Zoran Ferić, književnik i profesor u XVIII. gimnaziji u Zagrebu, Branka Vuk, zamjenica ravnatelja CARNET-a,  Anica Tkalčević, školska knjižničarka  XV. gimnazije iz Zagreba te Tea Vlahović, maturantica iz Gimnazije Velika Gorica.

Svatko od njih osvrnuo se na e-lektire iz vlastiotog kuta gledanja, a otvorena je i rasprava u kojoj je mogla sudjelovati i publika. Raspravu je moderirala knjižničarka Vanja Jurilj, predsjednica Hrvatske udruge školskih knjižničara.

Okrugli stol o e-lektirama potaknuo je prisutne na razmišljanje o mjestu i ulozi ovakvog oblika lektire u knjižničnom fondu i odgojno-obrazovnom procesu, što je od iznimne važnosti za kvalitetnu koncepciju i provedbu CARNET-ovog projekta.