Šestaši i osmaši na izvanučioničkoj nastavi u Sloveniji
Autor: Sanja Nađ, 15. 10. 2023.

U petak, 6.listopada 2023., učenici šestih i osmih razreda u pratnji svojih profesora bili su na izvanučioničkoj nastavi u Sloveniji. ►

Posjetili su najveću turističku špilju u Europi – Postojnsku jamu. Vlakićem su se vozili duboko u unutrašnjost jame, a onda su hodajući razgledali  veličanstvene stalagmitske i stalaktitske skulpture, dvorane, galerije i posjetili najslavnijeg stanovnika ovog prekrasnog čuda prirode – čovječju ribicu.

Nakon ovog bajkovitog i pomalo nestvarnog iskustva uputili su se u glavni grad susjedne nam države - Ljubljanu. Bili su na Prešernovom trgu koga krasi prekrasna franjevačka crkva Marijina Uznesenja i Prešernov spomenik. Zatim su šetnju nastavili pored zgrade Centralne ljekarne i Hauptmanove kuće do najljepšeg gradskog mosta Tromostovja.  Ukupnom pozitivnom dojmu pridonijelo je i toplo jesenje vrijeme tako da je užitak bio gotovo pa savršen.

Ovo su dojmovi naših učenika:

Htjela bih opet otići tamo jer nam je bilo jako lijepo. (Gabrijela)

Zanimljive su mi bile legende o zmajevima i kako nastaju sige. (Petra)

U Ljubljani  su mi se svidjeli mostovi i rijeka. (Mateja)

Vožnja vlakićem bila je odlična. Ponovio bih to još deset puta. (Filip)

Posebno su mi se svidjele Špagetna, Crvena,  Bijela i Koncertna dvorana prepune stalagmita i stalaktita.  (Nina)

Ljubljana me je podsjetila na Zagreb, ali opet je imala nešto svoje, drukčije. (Ana)