Manje trnoviti, a više cvjetni sati bez kompromisa
Autor: Vanja Jurilj, 16. 10. 2023.

Ovogodišnja akcija 72 sata bez kompromisa u našoj školi održana je u petak, 13. listopada 2023. godine. Trajala je od 14 do 18.30 sati. S obzirom da nas je bilo više od trideset, odradili smo više od 135 sati bez kompromisa. Bezkompromisan stav je bio potreban jer smo uređivali  školski ružičnjak, zemlja je bila tvrda, a ruže, znamo, imaju trnje. Ipak, na kraju dana, vrt je bio tako lijep da je naš završni osjećaj bio više cvjetan,  a manje trnovit  kako je to stanje lijepo opisala vjeroučiteljica Marija Žganjer.

Naš rad i ružičnjak možete bolje upoznati u nastavku teksta!

Učenici Škole i volonteri zajedno u akciji uređenja školskog ružičnjaka

Manje trnoviti, a više cvjetni sati bez kompromisa

Već tradicionalno, akcija 72 sata bez kompromisa održava se sredinom listopada u našoj školi i uglavnom je ciljana zadaća uređenje školskog ružičnjaka. Ružičnjak nam je važan jer se naša škola nekada zvala Školom tisuću ruža - svaki učenik Škole je imao svoju ružu. Za sada u vrtu imamo oko 150 ruža, ali radimo na tome da ostvarimo cilj o barem jednoj ruži za svakog učenika. Ova akcija nam pomaže u tome.

O akciji 72 sata bez kompromisa

Volonterska akcija 72 sata bez kompromisa projekt  je koji tijekom tri dana okuplja tisuće mladih spremnih darovati svoje vrijeme i vještine zajednicama u kojima žive. Organizator akcije je Studentski katolički centar Palma koji djeluje već 21 godinu i kroz različite projekte okuplja više stotina mladih. Rad udruge počiva na ignacijevskoj duhovnosti u kombinaciji s volonterskim i formativnim aktivnostima ostvarenim u slobodnom vremenu. Cilj ove akcije je podići svijest o brizi za okoliš i pružiti pomoć potrebitim članovima naše zajednice.

Kako je svatko ugradio svoj mali dio

Doista mladi su ljudi došli, njih osmero i u zajedništvu sa učenicima  6. a, 6. b i 6. c razrednog odjela i školskim  volonterima iz 5. a , 5. c te iz 7. a i 7. c razrednog odjela ispunili su školski vrt. Akcija je trajala od 14. 30 do 18. 30 sati. Naš ružičnjak koji nije baš malen trebalo je prekopati, pognojiti, osvježiti  hranjivom zemljom, ponovno pokriti  ukrasnom korom i grmove ruža očistiti od ocvalih cvjetova. Nimalo lak zadatak za one koji se po prvi puta susreću sa motikom, zemljom, trnovitim ružama i radom po gotovo ljetnom suncu.

Ipak, kad su zazvučale naše motike, grablje, škare, lopate  i zašuškale bio-vreće za smeće  uz sunce koje je taj dan posebno grijalo, nije bilo baš lako odustati… Kad je svatko ugradio svoj mali dio, na kraju dana smo imali lijep ružičnjak  - manje trnovit, a više cvjetni...

Kako je svatko ugradio svoj dio: volonteri, učenici i učitelji u školskom ružičnjaku

Rad je bio lakši uz pomoć našeg domara Davora i tete kuharice Dragice koji su nam pomagali u radu i okrjepi.  Učenicima su u radu u vrtu pomagale i učiteljica prirode i biologije Maja Pribolšan, knjižničarka Vanja Jurilj i vjeroučiteljica Marija Žganjer.

Marija Žganjer

Školski vrt u smiraj dana - manje trnovit, a više cvjetni