Dan kruha 2020.

« Listopad 2020 »

UPISI U SREDNJU ŠKOLU- KORISNE INFORMACIJE
Autor: Sanja Pendelić, 29. 4. 2019.

Dragi roditelji i učenici osmih razreda,

u nastavku pročitajte korisne informacije vezane uz upise u srednje škole za šk. god. 2019./2020.

1. www.upisi.hr

Na ovoj web stranici pratite:

• naslovnica® obrazovni programi (na ovoj web stranici možete pretraživati obrazovne programe i škole koje ih provode; prikazuju se samo obrazovni programi škola koje su unijele potrebne podatke o uvjetima upisa)
  • Sve informacije o postupku prijava i upisa u srednju školu za školsku godinu 2019./2020. u publikacijama prema tipu učenika (Brošura: Idemo u srednju!!!)
  • Pravilnik o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole
  • Odluka o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2019./2020.

Učenici se prijavljuju i upisuju u I. razred srednje škole u školskoj godini 2019./2020. elektroničkim načinom putem mrežne stranice www.upisi.hr, a na temelju natječaja za upis koji raspisuju i objavljuju srednje škole (rok za objavu natječaja bit će poznat kada bude objavljena Odluka o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2019./2020.)

Natječaj za upis sadrži:

• predmet posebno važan za upis koji određuje SŠ
  • natjecanje iz znanja koje se vrednuje pri upisu, a određuje ga SŠ
  • popis zdravstvenih zahtjeva za programe obrazovanja u koje SŠ planira upisati učenike
  • popis posebnih dokumenata koji su uvjet za upis u pojedini obrazovni program
  • datume provođenja dodatnih ispita i provjera

2. www.ucenici.com

• naslovnica ® UPISI U SREDNJE ŠKOLE (sve o upisima u SŠ, zakoni pravilnici i sve vezano uz obrazovanje)

3. www.hzz.hr

• naslovnica ® publikacije ® Brošure za upis učenika u srednju školu 2019./2020. (trenutno su na stranici postavljene brošure vezane uz šk. godinu 2018./2019., ali ih svakako pregledajte jer se ne mijenjaju puno svake šk. god.)

U brošurama se nalaze opisi zanimanja, informacije o uvjetima upisa, stipendijama, školama i programima obrazovanja, učeničkim domovima, najtraženijim zanimanjima te uslugama profesionalnog usmjeravanja Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje.

4. www.cisok.hr

Glavni cilj Centara za informiranje i savjetovanje o karijeri (CISOK) je unaprijediti osobne potencijale korisnika za cjeloživotni razvoj karijere. U CISOK-u je moguće dobiti savjete vezane uz traženje i odabir srednje škole kao i budućeg zanimanja.

• naslovnica ® učenici osnovne škole ® važne informacije/ uvjeti upisa u SŠ/ koje vrste SŠ i programa obrazovanja postoje/ učenički domovi/ stipendije/ korisni materijali/ korisni linkovi

5. https://e-usmjeravanje.hzz.hr/

Ovo je portal na kojem možete pronaći informacije i upitnike koji će vam pomoći pri odabiru srednje škole.

• naslovnica® obrazovanje® opisi zanimanja (ovdje možete dobiti informaciju koju je školu potrebno završiti za određeno zanimanje/posao)
  • naslovnica® alati za upravljanje karijerom® Moj izbor: Upitnik interesa i kompetencija (pomoću ovog upitnika ocjenjivat ćete svoje interese i kompetencije te ćete doći do liste zanimanja koja su u skladu s vašim odgovorima; to vam može pomoći u odabiru budućeg zanimanja i školovanja)
  • naslovnica® alati za upravljanje karijerom® Upitnik za samoprocjenu osobina ličnosti povezanih s poslom (ovaj upitnik služi kako biste se bolje upoznali s vlastitim osobinama i prepoznali zanimanje koje vam najviše odgovara, a koje je u skladu Vašim osobinama)