Kada dođe jesen

Kada dođe zlatna jesen

i bojama iskiti

dol,

ja uberem prvu žutu dunju

i stavim je u sobu

na stol.

... Kada dođe tmurna jesen,

ja dignem ovratnik

kaputa,

u granju bijesno zviždi vjetar

i šušti listina

žuta.

... Kada dođe kasna jesen

i dosadne sipe

kiše,

u moje sjećanje vraća se ljeto

kojega nema više.

Stanislav Femenić

« Prosinac 2020 »

Kada god čitaš dobru knjigu, negdje na svijetu se otvore vrata da puste unutra još svjetla.

Vera Nazarian

Preporuke za čitanje
Priča bez kraja
Autor: Vanja Jurilj, 1. 3. 2015.

Uz Tolkinove Gospodare prstenova ovaj je roman najpoznatiji suvremeni fantasy roman za djecu i mlade, ali i kod mnogih odraslih čitatelja knjiga ima kultni status. Smatramo da je to odlična preporuka za čitanje!

Pokušajte zamisliti svijet bez problema. Nemoguća misija, zar ne? Svatko ima svoje probleme i nismo svi bas najprihvaćeniji u društvu. Takvih je problema imao i dječak Bux koj je tražio svoje utočište u knjigama.

Iakogovori o svijetu mašte, knjiga na čudesan način povezuje sa zbiljom, upravo kao što je pisac Michael Ende kroz lik gospodina Koreandera izrekao:

„Ima ljudi koji nikad ne mogu stići u Fantaziju“, reče gospodin Koreander, „a ima opet ljudi koji mogu i koji zauvijek ostanu u njoj. A ima ih nekolicina koji odu u Fantaziju pa se vrate.

Kao ti. Upravo oni oba ta svijeta iscjeljuju."

Upravo tako, ova knjiga govori o snazi čovjekovog uma, te da čovjek uz svoju maštovitost i kreativnost može promjeniti svijet.

Prema knjizi je snimljeno nekoliko filmova, sam pisac nije bio zadovoljan njima. Poznatu pjesmu Neverending story možete poslušati na: https://www.youtube.com/watch?v=Gf1WT8VEZxk

Knjiga kod ljubitelja knjiga ima kultni status i uz Tolkinove Gospodare prstenova ovaj je roman najpoznatiji suvremeni fantasy roman za djecu i mlade. Smatramo da je to odlična preporuka za čitanje!

Priredila: Ivana Šarkanj, 8.a

Podatci o knjizi: