Izborni predmet

U prilogu se nalazi zahtjev za ispisom učenika iz izbornog predmeta koji je potrebno popuniti do 30. lipnja.

Rekreativno ljeto

« Listopad 2024 »

Doručak za pet
Autor: Sanja Nađ, 17. 9. 2024.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo, u okviru projekta Živjeti zdravo, ove godine po peti put obilježava nacionalni Tjedan školskog doručkakako bi podigao svijest o važnosti nutritivno bogatog doručka za svako školsko dijete. Veliki je uspjeh što se u školama diljem Hrvatske svaki dan se posluži tisuće obroka, Hrvatski zavod za javno zdravstvo smatra da je to  razlog za slavlje i zato svake godine jedan tjedan posvećuju upravo proslavi školskog doručka, s posebnim naglaskom na zaista važnu ulogu škole te školskih kuhara/kuharica u očuvanju zdravlja naše djece. Ovogodišnja proslava nacionalnog Tjedna školskog doručka odvijat će se od 14. do 18 listopada 2024. s temom Doručak za pet

Pozivamo naše učenike i učitelje da se pridruže ovoj proslavi. Poticajne prijedloge i mogućnosti sudjelovanja možete saznati u nastavku teksta.

Nacionalni Tjedan školskog doručka, svake nas godine podsjeća na važnost nutritivno bogatog obroka u školi, ali i slavi sve one koji svakodnevno sudjeluju u školskom doručku: one koji ga planiraju i osmišljavaju, one koji ga pripremaju i naravno one koji ga s radošću konzumiraju.

Ovogodišnja proslava nacionalnog Tjedna školskog doručka odvijat će se u tjednu od 14. do 18. listopada 2024. s temom „Doručak za pet“. Više informacija pronaći ćete u materijalima koji su dostupni na poveznici: Tjedan školskog doručka 2024.

Tema „Doručak za pet“ prigodno je odabrana jer se nacionalni Tjedan školskog doručka obilježava već petu godinu ali ima osim slavljeničke ima i edukativnu svrhu, a to je promicanje konzumacije barem pet porcija voća i povrća dnevno. Za očuvanje zdravlja preporuka je pojesti najmanje pet porcija različitog voća i/ ili povrća dnevno (primjer: tri porcije povrća i dvije porcije voća; porcija je količina koja stane u našu šaku) što u Hrvatskoj, prema CroCOSI istraživanju iz 2021./2022. čini tek 3,1 % učenika u dobi od 8 godina.

Započeti dan nutritivno bogatim doručkom koji uključuje voće i/ili povrće pomoći će nam da lakše i uspješnije savladamo sve izazove koji nas očekuju. Kao i prošlih godina, sve aktivnosti predložene u ovom pozivu namijenjene su kao pomoć i inspiracija prilikom organiziranja vaših vlastitih proslava Tjedna školskog doručka. Uz naš ovogodišnji izazov, ne zaboravite se i dobro zabaviti! Na vama je kako će ta proslava izgledati – možda ćete imati veliku proslavu s nekim poznatim licima, ili možda malu, ali veselu proslavu u svojoj učionici.

Svakako bismo voljeli čuti sve Vaše ideje i prijedloge jer zajedno možemo postići mnogo u unaprjeđenju prehrambenih navika naše djece i očuvanju njihovog zdravlja! Bilo bi nam iznimno drago kada bi se i Vaša škola priključila obilježavanju ovogodišnjeg Tjedna školskog doručka.

Pošaljite nam kratko izvješće s fotografijama o provedenom Tjednu školskog doručka na adresu elektroničke pošte zivjeti.zdravo@hzjz.hr do 11. studenoga 2024. kako bi dobili Živjeti zdravo diplomu.

Za sva pitanja stojimo Vam na raspolaganju i veselimo se suradnji! Slobodno nas kontaktirajte na zivjeti.zdravo@hzjz.hr i ivana.simic@hzjz.hr.

Veliki pozdrav,

Tim Živjeti zdravo