Robokup
Autor: Danijela Šumić, 3. 2. 2015.

ROBOKUP je ekipno natjecanje učenika osnovnih škola iz cijele Hrvatske u robotici, a od 2008. godine održava se zadnju subotu u siječnju u Zagrebu.

Što je Robokup?

Robokup je jednodnevno ekipno natjecanje učenika viših razreda osnovnih škola iz cijele Hrvatske u robotici. Od 2008. godine Robokup se održava zadnje subote u siječnju u Zagrebu.

Robocup 2015.

Organizatori Robokupa 2015. su Hrvatska zajednica tehničke kulture i Osnovna škola Matije Gupca iz Zagreba. Robokup ima i međunarodno obilježje, jer na njemu imaju pravo sudjelovati i ekipe izvan granica Hrvatske.

Na 8. Robokup, 31. siječnja 2015. godine, pozvano je tridesetčetiri natjecateljske ekipe. Ekipu čine tri učenika u pravilu viših razreda osnovnih škola koje na Robokup dovodi njihov mentor (učitelj tehničke kulture u školi).

Naša je škola imala 3 ekipe u koje su bili uključeni slijedeći učenici:

FRAN  JURAJ KAJS, LEO ŠKVORC, MATEO DESPOTOVIĆ-7.r.,te  MIHAELA BATURINA, IVAN GLIGORA, BORNA PAVELIĆ, DOMINIK PAŽUR i FRANJO BUČANAC - 5.r. , s mentoricom Dijanom Karačić, koja je bila uključena i u ocjenjivačko povjerenstvo.

Ekipe su se natjecale u tri kategorije:

1.   Strujni krugovi

2.   Konstrukcija i programski zadatak

3.   Mobilni robot

-   na slijedećem linku možete vidjeti sa kojim su se zadacima naši učenici susreli: http://www.hztk.hr/media/PDFovi2014/ZadatciNAJAVAzaRobokup2015-FINAL-ISPRAVLJENO.pdf

-      U okviru igraonice za djecu s Down-ovim sindromom sudjelovao je i naš učenik KRISTIJAN BURUŠIĆ, 5. r.-tema je bila LEPTIR-sa  LED DIODOM i je cijela grupa uživala u izradi istog.

Ujedno je na Robokupu predstavljena i  PRVA HRVATSKA ARDUINO KNJIGA, autora Paola Zenzerovića.

Knjiga je namjenjena osnovnoškolcima i svim početnicima i zaljubljenicima u elektroniku i mikrokontrolere. Na 140 stranica i kroz 50-ak primjera i zadataka vodimo vas kroz učenje o Arduinu od samih početaka pa do zanimljivih naprednijih projekata. Nadamo se da će vam se knjiga svidjeti i da ćete iz nje mnogo toga naučiti

Za sudjelovanje u Robokupu svaki je sudionik  dobio majicu i priznanje, te uspomenu na nova prijateljstva i iskustva.